Jak dobrać rozmiar i krój biustonosza

 

Poznaj z nami tajniki brafittingu czyli sztuki prawidłowego doboru biustonosza

Brafitting to sztuka dobierania odpowiedniego rozmiaru i fasonu biustonosza do potrzeb budowy Twojego ciała. Tutaj dowiesz się, jak znaleźć idealny stanik i na co zwrócić szczególną uwagę podczas doboru biustonosza. Dowiesz się, jak prawidłowo się mierzyć, jak obliczyć rozmiar pod biustem i w miseczce, jak powinien układać się dobrze dobrany stanik i jak ustrzec się od błędów. Koniec z zakupem biustonosza „na oko''.

 

Zacznijmy od początku....Co to jest rozmiar stanika?
Rozmiar biustonosza składa się z liczby i litery. Liczba określa rozmiar pod biustem, a litera           wielkości miseczki. Np. 65D, 75F, 80H według oznaczeń rozmiarów polskich i europejskich lub 30D, 34E, 36FF  według oznaczeń brytyjskich. W rozmiarach biustonoszy sama litera np. F nic nie znaczy. Inna jest głębokość miski F przy obwodzie 70, inna dla 90 cm pod biustem…..

dla przykładu: mierzysz biustonosz w rozmiarze 70F-miseczka jest dobra natomiast obwód nieco Cię uciska kolejny rozmiar biustonosza jaki powinnaś wybrać do przymiarki to 75E-taka sama głębokość miseczki, a obwód szerszy.

 

Odpowiednie zebranie miary to pierwszy i najważniejszy krok ku drodze do wyboru prawidłowego rozmiaru. Pomiary wykonujemy centymetrem krawieckim.

Dobieranie odpowiedniego rozmiaru biustonosza ZAWSZE zaczynamy od ustalenia rozmiaru pod biustem.

Poniżej znajdziesz najważniejsze elementy, na które musisz zwrócić uwagę podczas odpowiedniego dopasowania rozmiaru i fasonu biustonosza.

Zacznę od obwodu ponieważ to właśnie on w ok 80% podtrzymuje nasz biust. Obwód jest odpowiedzialny za stabilne podtrzymanie biustu, tak aby odciążyć kręgosłup i ramiona. Musimy czuć się komfortowo-obwód nie może nam się unosić z przodu gdy podnosimy ręce i nie może podjeżdżać do góry na plecach.      

Jak wykonać pomiar pod biustem

Pierwszym etapem w ustaleniu prawidłowego rozmiaru stanika jest pomiar pod biustem. Uzyskany wynik to Twój punkt wyjścia do ustalenia rozmiaru pod biustem (np. 75) jak i rozmiaru miski (np. G).

Rozmiar miski jest zależny od rozmiaru obwodu. Dlatego miską zajmujemy się po ustaleniu rozmiaru pod biustem.

Pomiar wykonujemy stojąc prosto, bez ubrania i bez biustonosza. Jeśli masz taką możliwość, ustaw się przed lustrem. Miarą opasaj się zaraz pod biustem nieco ściskając. Pamiętaj, że mierz się nierozciągliwą miarą. Pomiar pod biustem musi być raczej ciasny, ale też nieprzesadnie.

Obwód biustonosza musi dobrze trzymać się na ciele, dzięki czemu nasz biust będzie stabilnie podniesiony i przytrzymany. Bardzo ważne, aby miara była ułożona na tym samym poziomie z przodu i z tyłu. W przeciwnym razie wyjdzie Ci nieprawidłowy wynik.

Przy określeniu prawidłowego rozmiaru pod biustem bardzo ważne jest określenie budowy naszego ciała. Każda z nas jest inna i każda z nas ma inną „gęstość'' tkanki podskórnej czy inną budowę klatki piersiowej. Jeśli nie masz pod biustem tkanki tłuszczowej, a wręcz twoje ciało w tym miejscu jest twarde, jędrne i nabite lub masz szerzej rozstawione żebra, miary nie trzeba mocno ściskać, wystarczy, że będzie napięta. Zbyt mocne ściśnięcie będzie powodowało ból. Jeśli pod biustem masz więcej tkanki tłuszczowej, miękkiej trzeba miarę ścisnąć, tak aby zagłębiła się w ciało, ale żeby nie sprawić sobie bólu.

 

Określenie rozmiaru pod biustem

Uzyskany wynik zapisujesz i zaokrąglasz w dół. Gdy z pomiaru wyszło Ci np. 95cm poleciłabym wybrać rozmiar 90. Jeśli z pomiaru wyszło np. 73 cm to tutaj mamy dwie możliwości. Jeśli jesteśmy szczupłe i jędrne, nie mamy tkanki tłuszczowej pod biustem, lepiej będzie nam pasował rozmiar 70. Jeśli mamy pod biustem więcej tkanki tłuszczowej najprawdopodobnie lepiej będzie pasował rozmiar 65.

Inną metodą, która ułatwi Ci dobranie odpowiedniego rozmiaru obwodu biustonosza jest proste działanie….od uzyskanego wyniku pomiaru pod biustem odejmij 3 cm, a następnie zaokrąglij w dół do najbliższego pełnego rozmiaru np. 82-3=79-najbliższy rozmiar obwodu to 75

 

Jak wykonać pomiar w biuście?

Wykonałaś już pierwszy etap doboru prawidłowego rozmiaru biustonosza czyli zmierzenie swojego obwodu. Aby jednak określić prawidłowy rozmiar biustonosza musisz zmierzyć obwód w biuście. Wynik będzie niezbędny w określeniu rozmiaru miski.

Przechodzimy do drugiego etapu doboru rozmiaru stanika. Do pomiaru obwodu biustu również wykorzystujesz miarę krawiecką, której użyłaś do pomiaru obwodu.

Pomiar w biuście wykonujemy, najlepiej w miękkim biustonoszu, który podnosi Twój biust, ale ważne aby go nie spłaszczał. Zmierz się w najszerszym miejscu biustu, nie ściskając go. Miara powinna gładko przylegać do ciał na jednym poziomie z przodu i z tyłu, bardzo delikatni napięta. Przy piersiach jędrnych, nieopadających pomiar wykonujemy stojąc prosto.

Przy piersiach opadających, powinnyśmy mierzyć się w pochyleniu do przodu. W tej pozycji otrzymamy prawidłowy wynik obwodu naszych piersi. Pamiętaj, że pomiar nadal wykonujemy w biustonoszu w najszerszym miejscu.

Zebranie miary bez biustonosza przy piersiach jędrnych jak i mniej jędrnych przy budowie stożkowatej może dawać zawyżony wynik.

 

Znasz już wynik?

Ustaliłaś już rozmiar pod biustem i masz wynik uzyskany z pomiaru obwodu piersi, czyli przeszłaś przez dwa ważne etapy, które zbliżają Cię do ustalenia rozmiaru stanika.

 

Aby to zrobić:

 

  • Skorzystaj z naszej tabeli rozmiarów i odczytaj wynik 
  • lub skontaktuj się z naszą brafitterką, podając wynik z pomiaru

 

 

Z tej tabeli odczytasz jaką miseczkę powinnaś dobrać w odpowiednim obwodzie ciała pod biustem.

Marka Panache produkuje biustonosze o bardzo zróżnicowanych rozmiarach i konstrukcjach miseczek dzięki czemu każda kobieta ze średnim lub dużym biustem powinna znaleźć odpowiedni stanik dopasowany do swoich piersi i budowy ciała.

W marce Gossard znajdziesz biustonosze do miseczki G w obwodach od 65 (30) do 44(100) w zależności od stylu i kolekcji bielizny. My polecamy biustonosze Gossard do miseczki E. Sprawdzają się głównie przy jędrnym, pełnym od góry biuście.

Pamiętaj, że zebranie miary to dopiero punkt wyjścia w ustaleniu komfortowego rozmiaru biustonosza, o którym zdecydują przymiarki biustonosza.

Każda z nas inaczej odczuwa komfort, ma inne przyzwyczajenia czy inne preferencje. Ściślejszy obwód biustonosza mocniej unosi biust i stabilniej go przytrzymuje. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy piersiach większych czy mniej jędrnych.

Ważną informacją jest również fakt, że nawet jeśli już znasz swój rozmiar stanika u jakiegoś konkretnego producenta bielizny, niekoniecznie będzie on taki sam w innej marce.

 

Idealny krój biustonosza

 

Jeśli Twoje piersi mają kształt stożkowy, pięknie zostaną wymodelowane biustonoszem o kroju half-cup, a biust okrągły biustonoszem typu pluge i half-cup.

 

Piersi mniej jędrne świetnie odnajdą się w biustonoszach typu full cup lub balkonetki. Te dwa kroje pomogą zebrać i podtrzymać piersi. Biust będzie pięknie wymodelowany.

 

Biust w kształcie kropli pięknie wygląda w większości fasonów biustonoszy.



PAMIĘTAJ!

Noszenie nieodpowiedniego rozmiaru biustonosza może spowodować dotkliwy ból:

  • pleców
  • barków
  • karku
  • głowy

a także być przyczyną:

  • podrażnienia skóry spowodowanego wpijaniem ramiączek
  • dyskomfortu
  • złej postawy
  • nieodwracalnych uszkodzeń więzadeł piersi powodujących ból i zwiotczenie skóry
  • dużej niechęci do biustonoszy

Zmiana na prawidłowo dopasowany rozmiar biustonosza może sprawić, że zaczniesz wyglądać korzystniej. Twoja postawa się poprawi, dzięki czemu wyprostujesz się i będziesz czuć się pewniej. Podniesiony, zebrany i właściwie ukształtowany biust odsłoni Twoją talię, wyszczuplając Cię optycznie i sprawiając, że odzież lepiej będzie leżeć na Twoim ciele. Stąd już krok do podniesienia pewności siebie, bo Twój stanik zaczął Ci pomagać, a nie przeszkadzać. Tak jak fundament podtrzymuje konstrukcję domu, tak bazą każdej wspaniałej kreacji jest odpowiednia bielizna.

Masz jeszcze wątpliwości bądź pytania na które nie znalazłaś odpowiedzi?....Skontaktuj się z nami mailowo sklep@artimi.pl bądź telefonicznie 669608060…podpowiemy, pomożemy